Opis sposobu wyrabiania ciasta:
- Typ pizzy: Pizza Neapolitańska – biała pizza (pizza bianca)
- Piec do pizzy (ustawienia):Effeuno P134h 500 stopni; Góra 500 stopni – dół 430 stopni
- Wyrabianie: Miesiarka spiralna IP Bake ISP 5 Micromix;
- 2 minuty suche składniki mieszane na maksymalnej prędkości w celu napowietrzenia mąki, następnie dodawana woda na 1/3 prędkości i wyrabiane tak przez 9 minut plus 6 minut na 2/3 prędkości,
- ciasto wyrabiane metodą najpierw mąka potem woda,
- sól dodana na końcowe 3 minuty wyrabiania ciasta
- Mąki: Caputo Pizzeria 80% + Caputo Tipo 1 20% – łącznie 1514g
- Hydracja: 63% – 911g
- Woda z kostkami lodu
- Sól: 3% – 34g
- Drożdże: 0,74g
- Suszone Caputo
- Czasy dla ciasta: BLOK 18h TO (20,5 ℃ ) + Kulki 6h TO (21 ℃ )
- Ciasto kulkowane z ciepłego bloku
- Waga kulki: 280g
- Obłożenie:
- Boczniaki smażone na maśle,
- pasta truflowa z Lidla (krem pieczarkowy z dodatkiem trufli),
- mozzarella Lidl
- provolone Lidl
- Szynka Jamon Lidl
- po piecu oraz Grana Padano.
Moja opinia:

- Ciasto na pizzę charakteryzowało się wysoką elastycznością i wręcz idealną plastycznością jak na Caputo Pizzerie przystało. Dodatek mąki Typu 1 podbił smak samego ciasta, przez co mimo iż wyraźnego smaku, które nadaje Caputo Pizzeria otrzymałem bukiet smakowy wręcz idealny dla mnie.
- Kulki bardzo ładnie wyrosły, były mocno napowietrzone ale nie tworzyły się ogromne bąble, które musiałbym przebijać. Nie wystąpił efekt rozlewania się ciasta na boki ani nadmiernego pocenia się ciasta.
- Pizza po wypieku charakteryzowała się drobnymi kropkami zwanymi popularnie gepardem, bez występowania tak zwanej ospy. Ospa na pizzy to większe bąble czy wręcz czarne plamy na rantach pizzy i jest to zjawisko niepożądane, świadczące o błędzie przy wykonywaniu pizzy. Ponadto ciasto bardzo szybko i mocno się zarumieniło wręcz uzyskało brązowy chlebowy kolor, co jest bez wątpienia zasługą fermentacji ciasta wyłącznie w temperaturze otoczenia z pominięciem lodówki.
- Smak ciasta charakteryzował się mocno zbożowymi nutami. Było bardzo dobrze nagazowane co przełożyło się na delikatność jego smaku.
- Kompozycja obłożenia w smaku dość intensywnie słonawa ze względu na posolenie boczniaków oraz słoność hiszpańskiej szynki jamon. Brak elementów nadających słodycz, była drobnym błędem, aczkolwiek nadal pozostawała ona czyli kompozycja na dość wysokim poziomie. Najzwyczajniej w świecie moje kubki smakowe ewidentnie lubią smaki octu i cukru. Wracając do smaku pasta truflowa delikatnie się przebijała przez słoność szynki i boczniaków. Było to bardzo dobre połączenie, zaś ser provolone piccante nadał delikatny posmak porównywalny jak bardzo delikatna gorgonzola była na pizzy, ale bez specyficznej dla gorgonzoli goryczki. Dodatkowo świeży romzaryn nadał delikatnego odświeżenia jakby nie patrzeć dość ciężkiej kompozycji. Co do samej szynki jamon, była bardzo podobna w samym smaku do prosciutto dostępnych w marketach ale jednak dużo chudsza bez specyficznego paska tłuszczu, wyczuwalne delikatne nuty orzechowe to na pewno mój typ. Struktura szynki jest (przynajmniej moje opakowanie było) bardziej delikatna niż prosciutto wręcz rozpływała się w ustach bez żadnych nieprzyjemnych twardych czy łykowatych kawałków.

Biała pizza z boczniakami – podsumowanie
Podsumowując biała pizza, wykonana z ciasta na mąkach Caputo to coś co powinno zadowolić nawet bardzo wyrafinowane podniebienia i pokazuje iż nie tylko pomidor rządzi na pizzy!
Zostaw po sobie ślad