Test mąki 00 do pizzy La Molisana z Lidla

Test mąki 00 do pizzy La Molisana z Lidla

Jak widzimy nazwę La Molisana kojarzyć nam się powinny włoskie makarony. Wydaje mi się słusznie. Firma ta słynie nie tylko na włochy ale na cały świat z produkcji dobrych makaronów (mówimy o makaronach dostępnych w dużych sieciach handlowych). W polsce klasyfikowane są na poziomie innej włoskiej firmy – Barilla.

Mąki jak dotąd, a zwłaszcza mąki typu 00 z tej firmy lub młyna jak ktoś woli nie widziałem na oczy… Dopóki Lidl nie postanowił wprowadzić jej na swoje półki sklepowe wraz z semoliną.
Moje zdziwienie było nie małe gdy zobaczyłem je na regale w swoim Lidlu, nie myśląc długo chwyciłem kilka opakowań i kupiłem.

Cena mąki

Czy zapłaciłem dużo? Rzecz względna gdyż patrząc przez pryzmat włoskich mąk w kilogramowych opakowaniach których cena oscyluje w granicach 7-8zł. W takim wypadku koszt włoskiej mąki dostępnej dla każdego w markecie, który jest w każdej większej miejscowości w cenie regularnej 6zł nie jest przesadzony.

Jakie W mąki?

Co do samej mąki i opisu na opakowaniu, to producent deklaruje zawartość białka na poziomie g oraz siłę w250. Jak już jesteśmy przy opakowaniu to warto wspomnieć że jest ona pakowana w plastikowe woreczki nie papierowe, do których jestem przyzwyczajony.
Sam woreczek a raczej jego projekt jest bardzo przyjemny dla oka. Granatowy kolor worka w połączeniu z pięknym klasycznym logotypem La Molisana wywarł na mnie bardzo dobre wrażenie. Dziwi mnie jednak fakt zastosowania plastiku. Nie dlatego że jestem jakimś wielkim eko fanem, ale dlatego że mąka w takim worku poprostu nie oddycha. Wskazywać to może na bardzo mocne pozbawienie mąki tłuszcz. Co jak napisałem w jednym z moich artykułów o mące wpływa na jej smak i atrakcyjność smakową.

Test czasów dojrzewania ciasta

Swój mini test tej włoskiej mąki wykonałem na cieście o hydracji 60% oraz dla czasów garowania 24 godziny w temperaturze pokojowej ( 21 stopni w moim przypadku) oraz dodatkowo 12 godzin w temperaturze pokojowej i 24 godzinach w temperaturze kontrolowanej czyli lodówce. Ciasto „kręciłem” w mikserze spiralnym IP Bake ISP5.
Muszę zaznaczyć iż mąka bardzo ładnie poddała się procesowi hydracji i za każdym razem wyciągałem bardzo dobrze wyrobione ciasto z miksera.

Kulki ciasta z mąki La Molisana
Kulki ciasta z mąki La Molisana, naklejkami oznaczone kulki TO+TK

Ciasto na pizzę 24h TO

Ciasto dla czasu 24 godziny wyłącznie w temperaturze pokojowej kulkowało się bardzo przyjemnie. Nie odczuwałem żadnych problemów z lepieniem się ciasta do rąk czy też rwania się ciasta przy jego formowaniu.
Kulki bardzo dobrze wyrosły, co widać na zdjęciu. Sam proces formowania kulki do placka przebiegał bez większych problemów. Ciasto było zarazem elastyczne oraz plastyczne. Nie odczułem, że ciasto próbuje się skurczyć tylko poddało się procesowi rozciągania. Nie dawało ono również oznak iż siatka glutenowa jest za słaba i nastąpi rozerwania się ciasta.
Jednym słowem bardzo dobrze

Ciasto na pizzę surowe TK
Kulka Ciasta wyłącznie w TO
Ciasto na pizzę La Molisana 24h
Pizza z ciasta wyłącznie w TO

Ciasto na pizzę dojrzewane w TO i TK

W przypadku ciasta dojrzewanego zarówno temperaturze otoczenia jak i temperaturze kontrolowanej, sprawa się ma podobnie do ciasta garowanego tylko i wyłącznie w temperaturze otoczenia. Jedyne dwie rzeczy jakie mogę stwierdzić to fakt iż ciasto było delikatnie bardziej plastyczne oraz mocniej napompowały się brzegi co jest raczej naturalne dla wydłużonego czasu dojrzewania.

Ciasto na pizzę surowe 24TO
Kulka ciasta TO+TK
Pizza neapolitańska mąka La Molisana
Pizza z ciasta TO + TK

Zostaje jeszcze kwestia smaku… Potwierdziły się moje przypuszczenia co do faktu użycia plastikowego woreczka… Ciasto na tej mące było bez głębszego smaku, po prostu było. Osobiście poszukuje w mące tego czegoś co posiada np. Caputo Pizzeria. Tragedii nie ma, ale też szaleństwa brak. Wiem że smak to kwestia indywidualna, ale jednak…

Podsumowanie testu włoskiej mąki

Podsumowując ciasto na pizzę neapolitańską wykonane na tej mące cechuje się dobrą plastycznością oraz elastycznością. Dodatkowo wytrzymuje ono bez większych problemów zimną fermentację. Wielkim plusem tej mąki jest jej łatwa dostępność na półce w popularnym markecie. Muszę wspomnieć że sama cena też nie powoduje odwrócenia wzroku od regału, na którym się znajduje. To wszystko sprawia iż mogę ją polecić dla domowych Pizzaiolo.

P.S. Ostatnio jest ona na „wyprzedaży” za 4.49zł i jest ona warta jak najbardziej tych pieniędzy.

Zostaw po sobie ślad

Your email address will not be published.

Facebook